piątek, 30 października 2015

Halloween.

Halloween obchodzi się 31 października czyli dzień przed dniem Wszystkich Świętych. Cieszy się on zaraz po Świętach Bożego Narodzenia największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Nazwa Halloween pochodzi najprawdopodobniej od wyrażenia "All Hallows' Eve" co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych i sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących ponad 2 tys. lat temu dzisiejsze tereny Anglii. Irlandii, Szkocji,Walii i płn. Francji. Celtowie w tym dniu żegnali lato, witali zimę i obchodzili święto zmarłych. Celtyccy kapłani zwani Druidami, którzy sprawowali wtedy władzę, wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (w/g ich kalendarza) zaciera się granica między zaświatami a światem realnym, i że w tym dniu duchom łatwiej przedostać się do naszego świata. Dobre duchy zapraszano, a złe odganiano. W tym celu na wzgórzach palono ogniska, które odstraszały złe moce, a zmarłym wskazywały drogę do domu. Ludzie przebierali w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem i wkładali maski odstraszające złe moce. Celtowie wierzyli, że w halloweenową noc duchy zmarłych krążą wokół nas, a przebranie się w kostium zmyli duchy, które wezmą przebranego za "swojego" i dadzą mu spokój.
Do dziś przetrwał ten zwyczaj i wieczorem 31 października na ulicach można podziwiać przeróżne kostiumy dzieci i dorosłych. Również przed domami pojawiają się różnego rodzaju kościotrupy, duchy, pająki i nietoperze, a przede wszystkim dynie, bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić ten dzień. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopców oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. Kolory które dominują w tym dniu to pomarańcz, fiolet, seledyn, biały i czarny. Tych kolorów używa się do przygotowania strasznych słodyczy, zdobienia domów czy malowania twarzy. Halloween to przede wszystkim zabawa. Dzieci i dorośli grają w różne gry z których najpopularniejszą jest wyławianie zębami pływającego jabłka z miednicy napełnionej wodą. Nieuszkodzone jabłko daje szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. Inną z zabaw jest "cukierek albo psikus" gdzie poprzebierane w chochliki, wróżki i czarownice dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka, otrzymuje od dzieci psikusa.
 Halloweenowe zabawy to również wrzucanie orzecha do ogniska i jeśli orzech pęknie z trzaskiem to oznacza odwzajemnioną miłość. Kolejną grą jest przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Jeszcze inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na sznurkach ciastek i owoców.
Halloween dla Brytyjczyków to głównie okazja do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Jak wiadomo nie od dziś lubią oni spędzać czas poza domem, a święto duchów nadaje spotkaniom niezwykły charakter i scenerię. Jak widać z zaświatami można kontaktować się na wesoło, może przez to wydaje się nam że mniej groźnie?
Potraktujmy to jak fajną zabawę i bawmy się póki jeszcze możemy :)