Madera wyspa wiecznej wiosny, zwana również perłą Atlantyku. Jest to największa wyspa archipelagu portugalskiego. Lotnisko na Maderze znajduje się 16 km od głównego ośrodka administracyjnego wyspy Funchal i dzięki swojemu położeniu uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk (2 miejsce w Europie, 9 na świecie). Pas startowy znajduje się na grubych palach wchodzących w głąb Oceanu, tylko piloci ze specjalnymi uprawnieniami mogą lądować na tym lotnisku.
Madera to wyspa dla każdego, o pogodę nie należy się tu martwić, gdyż w roku występuje tu tylko 80 dni deszczowych. Średnia temperatura wynosi 25 stopni w dzień i 16 stopni w nocy. Opady śniegu i mróz nigdy tu nie wystąpiły, a upały powyżej 30 stopni zdarzają się bardzo rzadko.
Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć, będąc na Maderze.
1.
Funchal, główne i największe miasto na południowym wybrzeżu wyspy. Miasto jest położone u podnóża gór wulkanicznych i ma dostęp do Oceanu, gdzie wzdłuż nadatlantyckiej plaży rozciąga się przepiękna promenada. Warto wybrać się tutaj na spacer, ponieważ prowadzi ona prosto do centrum Funchal, z wąskimi i wietrznymi uliczkami, sklepikami, kawiarniami i przytulnymi restauracjami. Obok starego miasta znajduje się Forteca św. Jana Chrzciciela zbudowana w 1614 roku, w której obecnie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. W samym centrum miasta dumnie stoi katedra, obok której znajduje się pomnik Jana Pawła II, upamiętniający wizytę papieża na Maderze. Atrakcją dla turystów jest również Rynek Rolników w Funchal który zaopatruje w świeże lokalne, produkty większość mieszkańców Medery. Bardzo ciekawym pomysłem na zwiedzanie Funchal jest przejażdżka kolejką linową, którą można się dostać na wzgórze Monte, gdzie mieści się ogród tropikalny Monte Palace. Ogród ten przypomina Raj na ziemi. Rosną w nim gatunki roślin leśnych z Madery, jak również egzotyczne rośliny z tropików. Na ternie ogrodu mieści się pawilon Monte Palace Museum, gdzie znajdują się dwa muzea: Muzeum Afryki, oraz Muzeum Minerałów.
2.
Porto Moniz to malownicze miasteczko, w którym znajdują się naturalne baseny skalne ukształtowane przez płynącą lawę, zastygającą w zimnej oceanicznej wodzie. Zostały one wyregulowane i powiększone betonowymi kanałami, w wyniku czego powstał ciąg obiektów, gdzie amatorzy kąpieli w każdym wieku mogą cieszyć się pluskiem fal, rozbijających się o brzeg. Jest to idealne miejsce na relaks, gdzie można się kąpać, opalać czyli po prostu wypoczywać.
3.
Cabo Girao najwyższy klif na Maderze (580m npm), z którego rozpościera się fantastyczny widok na ocean. Przy błękitnym bezchmurnym niebie zachwyca błękit oceanu i fale rozbijające się o skały. Jest tu punkt widokowy z wysuniętym podestem ze szklaną podłogą. W dole na granicy klifu znajduje się mnóstwo tarasowych pól uprawnych.
4.
Santana to małe, piękne miasteczko z urokliwymi domkami. Domki te to wiejskie chaty, które używane były przez lokalnych rolników, podczas osiedlania się na wyspie. Charakteryzują się one trójkątnym kształtem i dachem pokrytym strzechą. Domki te stały się symbolem Madery, patrząc na lokalne pamiątki i pocztówki.
5.
Dolina Zakonnic (Curral das Freiras) jest małą wioską, a zarazem najtrudniej dostępnym zakątkiem Madery. Nazwę swą zawdzięcza zakonnicom z klasztoru Santa Clara z Funchal, które schroniły się tam przed atakami piratów w XVI wieku. Aktualnie, poza pięknymi widokami, na turystów czekają tam lokalne przysmaki, kasztanowe słodkości i wymyślne likiery.
6.
Pico do Arieiro (1.818m npm) jest trzecim co do wielkości szczytem Madery (po Pico Ruivo 1.862m npm i Pico das Torres 1.851m npm). Pico do Arieiro to niezwykły szczyt. Można wjechać na niego samochodem i delektować się zapierającym dech w piersiach widokiem ponad chmurami. Stamtąd prowadzi 7-kilometrowy szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo.
7.
Jaskinie i Centrum Wulkanologiczne w São Vicente to tunele lawowe, czyli jaskinie powstałe w wyniku zastygania wierzchnich warstw lawy wulkanicznej. W Centrum Wulkanologicznym można zobaczyć ekspozycję i kilka filmów dot. wybuchów wulkanów i powstania Madery.
8.
Ponta de São Lourenço to półwysep św. Wawrzyńca, który jest najdalej wysuniętym na wschód punktem Madery. To wyjątkowo malownicze miejsce z widowiskową trasą, wzdłuż zróżnicowanej linii brzegowej z widokiem na oceaniczne przestrzenie ze zmieniającymi się kolorami nieba.
9.
Lewady to niewielkie kanały służące do transportu wody na wyspie. Wzdłuż nich poprowadzone są ścieżki, które służą do przemieszczania się konserwatorów, a także turystów. Takich kanałów na całej wyspie jest ponad 2 tys. km i ciągle budowane są nowe, a niektóre z nich sięgają XVI wieku. Ich głównym zadaniem jest transport wody z wilgotnej północy na bardziej suche południe. Liczne trasy oferują różne stopnie trudności oraz długości i prowadzą przez bardzo różne miejsca na wyspie, zróżnicowane przede wszystkim krajobrazowo, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.
10.
Plaże na Maderze są pochodzenia wulkanicznego. Wyspa dysponuje zazwyczaj kamienistymi i żwirowymi plażami o ciemnym zabarwieniu, ale za to są one położone w niesamowitej scenerii. Jedynie dwie sztuczne plaże – Calheta oraz Machico są piaszczyste a piasek na nie przywieziony został z Afryki. Na uwagę zasługują również plaże położone u podnóża klifów, na które można się dostać tylko drogą morską lub kolejką linową.