niedziela, 17 marca 2019

Szczęśliwego dnia Świętego Patryka.



Co rok 17 marca w Irlandii i nie tylko (Tokio, Nowy Jork, Sydney i coraz częściej w Polsce) obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne.
I choć św. Patryk nie był Irlandczykiem, to został patronem Irlandii, której przyniósł chrześcijaństwo.  
                                  Z postacią świętego Patryka wiąże się wiele legend i tradycji. Według nich święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. A ponieważ biolodzy twierdzą, że w Irlandii nigdy nie było żadnych węży, dyplomatycznie przyjęto węże za symbol pogaństwa, od którego święty uwolnił wyspę. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Świętego Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń wylewa się na ulice, nie tylko włosy i ubranie, ale nawet jedzenie jest zielone. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i przedstawiający trójlistną koniczynę jako nieoficjalny symbol tego kraju. Legenda głosi, że św. Patryk próbował wytłumaczyć Irlandczykom, o co chodzi w dogmacie Trójcy Świętej, a gdy spojrzał pod nogi, zobaczył koniczynę i na jej przykładzie wyjaśnił, że tak jak jedna roślina ma trzy liście, tak jest jeden Bóg w trzech osobach. Wielu z nas do dziś uważa koniczynę, symbolizującą nadejście wiosny i rozkwit zielonej przyrody, jako symbol szczęścia. Inną tradycją związaną z Dniem Świętego Patryka jest picie whiskey ze specjalnej szklanki zwanej "dzbanem Patryka". Za tą tradycją stoi legenda, według której św. Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku. Za oszustwo karczmę miały nawiedzać potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklanice do pełna. Ale nie tylko whiskey pije się w tym dniu, również spożycie Guinnessa wzrasta trzykrotnie. W tym dniu nie można też nie wspomnieć o Leprechaunie, brodatym skrzacie, który nosi przy sobie magiczną sakiewkę, a według legendy zostawia zawsze na końcu tęczy garnek ze złotem. Właśnie 17 marca zastawia się na niego pułapki, bo tylko wtedy można go złapać. Schwytanie Leprechauna zapewnia szczęście i fortunę.
Elementami nieodłącznie towarzyszącymi obchodom Dnia Świętego Patryka są żywiołowe tańce, muzyka, koncerty i kolorowe pochody. I choć można by się dziwić, że 17 marca to dzień śmierci św. Patryka a obchodzi się go z takim przytupem to niestety jedyna data, jaką znają historycy z życia tego Świętego, a że św. Patryk preferował życie w zgodzie z naturą ludzką, która lubi się bawić i cieszyć, więc doceńmy prostotę i radość w każdym przeżytym dniu nie tylko w Irlandii, ale w dowolnym zakątku świata.
























 






4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Zawsze ciekawe są tradycje i zwyczaje narodowe. Ze zdjęć widać, że na ulicach pełne szaleństwo! :)) Pozdrawiam z Polski!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo i również gorąco pozdrawiam :)

      Usuń
  2. A czy to właśnie w Irlandii w związku z tym świętem, pija się jedyne w swoim rodzaju zielone piwo?

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak jest tu zielone piwo, ale najprawdopodobniej pochodzi ono z Ameryki i podaje się je głównie turystom a Irlandczycy sięgają po tradycyjne trunki tj.Guinnessa, Kilkenny albo... whisky! 😊

    OdpowiedzUsuń